Достапни линкови

Кабул: Авганистан ќе учсетвува во ревизијата на стратегијата на САД за регионот


Авганистан ке учествува во ревизијата на стратегијата на Соединетите држави во регионот, изјави денеска во Кабул авганистанскиот претседател Хамид Карзаи по вчерашните разговори со специјалниот американски пратеник за Авганистан и за Пакистан Ричард Холбрук во Кабул. Американскиот претседател Барак Обама ја критикуваше владата на Карзаи дека е премногу издвоена од авганистанскиот народ. Во наредните денови Обама треба да донесе решение за испракање 25 илјади трупи во Авганистан за борби против талибанците.
XS
SM
MD
LG