Достапни линкови

Каиро: Хамас ќе се согласи на подолготраен мир со Израел, изјави еден од лидерите на организацијата


Еден од лидерите на милитантана исламистичка група Хамас Муса Абу Марзук за египетската новинска агенција МЕНА изјавил дека орагнизацијата ке се согласи на подолготраен мир со Израел. Според Марзук Египет ке го објави примиерјето за два дена по констултациите со другите палестински фракции. Засега израелската влада не ја коментираше оваа изјава. Египет се обидува да посредува во договорот за примирје меги Израел и Хамас кои не преговараат директно. Во мегувреме во Вашнигтон за примирјето разговараа а,ерикаснкиот државен секретар Хилари Клинтон и египетскиот министер за надворешни работи Ахмед Али Абу Гејт.
XS
SM
MD
LG