Достапни линкови

Вашингтон: Светската економска криза главна безбедносна грижа на САД


Новиот шеф на америкаснката разузнавачка служба Денис Блер во вчеашното обракање пред Конгресот рече дека светската економска криза во периодов е главна безбедносна грижа за Соединетите Американски Држави. Тој додаде дека со одолговлекувањето на финансиксата криза се зголемува можноста за политичка нестабилност. Според Блер иако Ал Каида сеуште планира напади врз цели во западните земји организацијата е послаба отколку пред неколку години поради операции во кои загинаа некои од нејзините клучни лидери.
XS
SM
MD
LG