Достапни линкови

Брисел: Министрите Милошоски и Коњаноски се сретнаа со генералниот секретар на НАТО


Посветеноста и решеноста на Македонија да остане доследна на својата цел и заложба за потполна интеграција во НАТО е пораката која министрите за надворешни работи и за одбрана Антонио Милошоски и Зоран Коњановски му ја пренеле на генералниот секретар на алијасната Јаап де Хоп Схеефер на вчерашната средба во Брисел јавува МИА. Во однос на спорот со името давјцата министри му посочиле на Схеефер дека Македонија има намера конструктивно да учествува во дијалогот кој се одвива под покорвителство на ОН. Милошоски и Коњаноски го уверувале генереалниот секретар дека политички партии и надлежните инситуции се подготвени за мартовските избори. Денеска министрите ке заминат во Шевенинген на средба со хашкиот обвинет Јохан Тарчуловски.
XS
SM
MD
LG