Достапни линкови

Кабул: 17 луѓе загинале во денешните напади врз две владини згради во Кабул


Најмалку 17 луѓе загинале, а над 30 биле ранети во денешните напади врз две владини згради во Кабул. Авганистанската полиција и очевидци изјавија дека двајца бомбаши самоубијци активирале екплозив во затворскиот директорат, а Министертвото за правда во центарот на Кабул го нападнале вооружени лица, при што имало престрелка со обезбедувањето. Одговорноста за нападите ја превзедоа талибанците, соопштувајки дека тоа е одговор на третманот на талибанците во авганситанските затвори.
XS
SM
MD
LG