Достапни линкови

Тел Авив: Лидерите на двете поголеми израелски партии прогласија победа на изборите


Лидерите на двете поголеми партии во Израел прогласија дека се победници на вчерашните парламентарни избори. Министерката за надворешни работи Ципи Ливни, која е на чело на партијата на десниот центар Кадима, изјави дека тие ќе ја формираат новата влада. Претходно и десничарскиот Ликуд на Бенјамин Нетанјаху објави дека тие ќе ја предводат владата, бидејќи партиите на десницата ќе имаат повеќе пратеници во новиот состав на Кнесетот.
XS
SM
MD
LG