Достапни линкови

Тел Авив: Во Израел се оддржуваат парламентарни избори


Денеска во Израел се оддржуваат парламентарни избори на кои граѓаните ќе избираат 120 претставници за израелскиот парламент – Кнесетот. Анкетите покажуваат мала предност на опозиционата партија Ликуд предводена од поранешниот премиер Бенјамин Нетанјаху, пред партијата Кадима чиј лидер е актуелниот министер за надворешни работи Ципи Ливни. Во меѓувреме израелската армија соопшти дека на денот на изборите ќе го засили присуството на Западниот Брег, за да спречи евентуални напади и преминувања на палестинци на израелска територија.
XS
SM
MD
LG