Достапни линкови

Минхен: Груевски изрази надеж дека Грција ќе помогне за влез во ЕУ и НАТО


Премиерот Никола Груевски, кој учествува на Безбедносна та конференција во Минхен, во панел дискусијата „Менаџирање на нестабилноста – Транскавкаскикот регион и Западниот Балкан“, изрази андеж дека Грција како сосед ќе помогне Македонија да влезе во НАТО и ЕУ. Тој истакна дека во моментов не гледа добар став од Грција, но се надева дека во иднина работите ќе се сменат. За менувањата на имињата на аеродромот и патиштата, рече дека постојат историски личности кои им остануваат на целиот свет. Во обраќањето на конференцијата Груевски ги повика членките на ЕУ да се држат до своите принципи за почитување на различните идентите.
XS
SM
MD
LG