Достапни линкови

Вашингтон: Обама го повика Конгресот итно да го одобри пакетот за спас на економијата


Претседателот Барак Обама го повика Конгресот итно да го одобри неговиот економски стимулативен план , изјавувајки дека парите се апсолутно неопходни за спас на американскаат економија.Сенторите одржаа вонредна сесија вчера да дебатираат за планот во висина од 800 милјарди долари, наменети за закрепнуавње на американската економија, спроти гласањето кое се очекува наредната недела. Официјални лица соопштија дека околу 600 илјади работни места се затворени во Соединетите држави ,а невработеноста се искачи на 7,6 проценти, што е највисоко ниво за последните 17 години.
XS
SM
MD
LG