Достапни линкови

Вашингтон: САД жалат за руските планови за обновување на воените бази во Абхазија и Осетија


Американскиот Стејт Департмент изрази жалење поради руските планови за поставување воени бази во грузиските сепаратистички региони Абхазија и Јужна Осетија. Според Стејт Департментот, тоа ќе го наруши примирјето меѓу Русија и Грузија, постигнато по августовската војна. Несголсување со плановите за инсталирање руски воени бази во Грузија, вчера искажа и НАТО.
XS
SM
MD
LG