Достапни линкови

Франкфурт: Шестте светски сили на разговори за иранската нуклеарна програма


Преставници на Соединетите Држави, Русија, Кина, Германија, Франција и Велика Британија денеска во Франкфурт ке разговараат за иранската нуклеарна програма. До состанокот доага по вчерашната вест дека Иран во орбитата лансираше сателит од сопствено производство што на Запад е примено со загриженост. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека ке ги продолжи дипломатските напори, но доколку Иран не ги исполни меѓународните барања ке се соочи со последици.
XS
SM
MD
LG