Достапни линкови

Скопје: Одбележување на 137 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев


Денеска во земјава се одбележува 137-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Во рамките на Меѓународната манифестација „Гоцеви денови“ ќе биде положено цвеќе на гробот на Гоце во црквата „Свети Спас“ и пред споменикот во Градскиот парк во Скопје. Во Битола, пак, ќе биде одржано Семакедонско чествување за Гоце Делчев.
XS
SM
MD
LG