Достапни линкови

Атина: Грција е подготвена за географска одредница како решение за името, изјави Бакојани


Атина е подготвена да преговара за пронаоѓање компромисно решение, кое опфаќа и географско обележје, како што е Северна Македонија. Во спротивно земјата не ќе може да стане членка на НАТО. Ова го изјави грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани во интервју за Ројтерс, додавајќи: Земја која има лоши соседски односи, не може да биде сојузник на друга држава. Според неа, тоа е едно од основните правила на Алијансата.
XS
SM
MD
LG