Достапни линкови

Вашингтон: Американскиот претседател Обама им честиташе на ирачките власти за изборите без насилство


Американскиот претседател Барак Обама остварил телефонски разговор со претседателот и премиерот на Ирак Џалал Талабани и Нури ал Малики, по викендов одржаните покраински избори во оваа земја. Во Ирак се оддржаа значајни избори кои изминаа со значително помал број насилство, и се повеќе размислуваме да им предадеме поголем број надлежности на ирачките власти, изјави Обама. Вчера и генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун им честиташе на ирачките власти за изборите, кои како што наведе поминаа без насилство.
XS
SM
MD
LG