Достапни линкови

Вашингтон: Најголемиот број американски војници ќе се вратат од Ирак за една година, изјави Обама


Претседателот на Соединетите Држави Барак Обама вчера изјави дека најголемиот дел од 140 000 американски војници во Ирак ке се вратат дома за една година наведувајки дека сега ирачаните се спремни да ја преземат поголемата одговорност за безбедноста. Тој во интервјуто за телевизиската мрежа НБЦ ги поздрави и завчерашните покраински избори во Ирак кои поминаа без поголеми инциденти. Обама кој со доагањето во Белата Кука ја наследи и војната во Авганистан во предизиборната кампања ветуваше повлекување на сите американски војници од Ирак во период од 16 месеци.
XS
SM
MD
LG