Достапни линкови

Моло: Најмалку 94 загинати во експлозија на цистерна со нафта


Најмалку 94 лица загинале а 82 биле повредени кога се запалил камион со нафта во кенискиот град Моло, северозападно од главниот град Најроби, соопшти синока локалната полиција. По несреќата на местото на настанот се собрале над сто лица кои се надевале дека ќе можат да украдат дел од излеаниот бензин, кој во еден момент се запалил од засега непознати причини. Агенциите наведуваат противречни извештаи за тоа што ја предзвикало несреката.
XS
SM
MD
LG