Достапни линкови

Москва: Медведев и Путин присуствуваа на устоличувањето на партријархот Кирил


Во Храмот Христос Спасителот во Москва изутрината беше устоличен новозибраниот патријарх на Руската православна црква, г. Кирил. На церемонијаат присуствуваа 4 илјади луге, мегу кои претседателот и премиерот на Русија, Дмитриј Медведев и Владимир Путин. Кирил беше избран на 27 јануари. Тој го наследи неодамна починатиот патријарх Алексеј Втори, кој 18 години ја водеше руската црква.
XS
SM
MD
LG