Достапни линкови

Москва: Анти владини протести на рускиот далечен исток со барање за оставка на Путин


Илјадници луѓе на рускиот далечен исток денеска започнаа анти владини протести кои се очекува да се прошират во целата земја. Според московското радио Ехо, околу 5 илјади лица излегле на улиците на Владивосток и Кабаровск. Руската опозиција бара оставка од премиерот Владимир Путин. Во протестите учествува широк спектар на групи, меѓу кои забранетата Национална Бољшевичка Партија и либералите на поранешниот шаховски шампион Гари Каспаров.
XS
SM
MD
LG