Достапни линкови

Подгорица: Парламентот на Црна Гора се самораспушти со што е отворен патот за предвремени избори


Парламентот на Црна Гора синоќа се самораспушти, со што е отворен патот за предвремени парламентарни избори. Предлогот за распуштање го даде владејачката коалиција на премиерот Мило Ѓукановиќ, кој планиран да добие уште еден 4 годишен мандат. Се очекува црно-горскиот претседател Филип Вујановиќ да го соопшти датумот на изборите, кио се очекува да бидат закажани за 29-ти март.
XS
SM
MD
LG