Достапни линкови

Вашингтон: Отпор од Републиканците за планот на Обама за стимулација на економијата


Американскиот претседател Барак Обама се соочува со отпор од влијателните законодавци од Републиканската Партија на неговиот стимулативен економски план, во износ од 825 милијарди долари. Сенаторот Џон Мек Кејн оцени дека планот не е добар бидејки не предвидува позначитено намалување на даноците, додека лидерот на републиканците во Претставничкиот Дом, Џон Бохнер изјави дека предлогот содржи преголемо неефикасно владино трошење. Сепак, Републиканците немаат доволно гласови за да го блокираат економскиот пакет.
XS
SM
MD
LG