Достапни линкови

Боливија: Боливијците на референцум му дадоа право на Ево Моралес на уште еден мандат


Боливијците на референдум го оддржаа новиот устав со кој се дава повеќе права на индиското мнозинство, а на претседателот Ево Моралез му овозможуваат право на уште еден претседателски мандат. Според анкетите на јавното мислење по изгласувањето на референдумот уставот го поддржале околу 60 насто од граѓаните. Референдумот се смета за успешен ако на него гласаат повеќе од 50 проценти од избирачите.
XS
SM
MD
LG