Достапни линкови

Брисел: Вицепремиерот Боцевски на протести со македонските студенти за шенгенскиот ѕид


Вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски денеска во Брисел ке им се приклучи на македонските студенти кои од вчера протестираат пред седиштето на евроспската комисија во Брисел во рамки на акцијата Виза нема шанса. Студентите чија што акција е подржана од 40 тина малдински здруженија и стиденски организации бараат поскоро укинивање на шенгеснкиот визен ѕид. .Вчера тие се сретнаа со словенечкиот евро пратеник јелко кацин а следната недела своите барања ке ги пренесат и во кабинетот на еврокомесарот за проширување Оли Рен.
XS
SM
MD
LG