Достапни линкови

Прага: Чешка ја поздрави одлуката за затварање на базата Гвантанамо


Актуелниот престедавач со Европската Унија, Чешка ја поздрави вчерашната одлука на американскиот претседател Барак Обама да ја затвори базата во Гвантанамо наредната година нагласувајки дека се работи за одлука која има големо симболично и практично значење. Високиот комесар за човекови права на Обединетите Нации Нави Пилеј пак во соопштението наведува дека охрабрувачки е фактот што новиот американски претседател му дава толкав приротет на затварањето на Гвантанамо . Контраверзниот американски воен затвор кој се наога во Куба беше често критикуван поради насилните техники за сослушување на осомничени за тероризам.
XS
SM
MD
LG