Достапни линкови

Ташкент: Рускиот претседател Димитри Медведев во прва посета на Узбекистан


Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска заминува за Ташкент во прва негова официјална посета на Узбекистан, до која доаѓа по покана од претседателот Ислам Каримов. Русија и Узбекистан имаат блиски односи, но според аналитичарите, Ташкент во последно време се повеќе се врти кон Западните земји посебно откако беа укинати некои рестрикции воведени откако владата на Каримов насилно ги задуши антивладините протести во Андиџон пред четири години.
XS
SM
MD
LG