Достапни линкови

Сомалија: Најмалку 12 загинати во судирите меѓу владините сили и бунтовниците


Најмалку 12 сомалијци биле убиени, а 19 ранети во судирите меѓу владините сили и исламистичките бунтовници во главниот град Могадишо. Силите на Етиопија, кои беа во Сомалија од 2006-та година, со цел да ја подржат владата и да ги отстранат исламските милитанти, се повлекоа од Могадишо овој месец. Нивното повлекување беше едно од главните барања на исламистичката опозиција, но радикалните милитанти најавија продолжување на борбите против владините сили и африканските мировници.
XS
SM
MD
LG