Достапни линкови

Приштина: Косово од денеска има своја армија


Косово од денеска има своја армија. Новите косовски безбедносни сили се главно составени од ветераните на Косовската Ослободителна Армија, кои се бореа против српските сили во 90-тите години. Српскиот министер за Косово Горан Богдановиќ оцени дека формирањето на вакви сили само ќе ја влоши ситуацијата. Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека армијата ќе биде мулти-етничка и ќе им служи на сите граѓани на Косово. Таа ќе биде под супревизија на НАТО силите.
XS
SM
MD
LG