Достапни линкови

Москва: Русија ја обнови испораката на гас за Европа преку Украина


Русија денеска ја обнови испораката на гас за Европа, преку Украина. Украинската компанија Нафтогас потврди дека почнал да доаѓа гас од Русија за транзит кон Европа, но експертите велат дека ќе поминат најмалку 36 часа додека стигне до европските потрошувачи. Русија и Украина вчера потпишаа договор за снабдувањето со гас за наредните 10 години.
XS
SM
MD
LG