Достапни линкови

Газа: Бан Ки Мун во посета на Газа


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска е во посета на Газа. Тој е прв странски висок функционер кој престојува во Газа по 22-во-дневните борби, прекинати во неделата, откако Израел и Хамас прогласија примирје. Предвидено е Бан Ки Мун да го посети и јужен Израел, кој беше цел на ракетните напади на Хамас. Инаку, Израел соопшти дека до крајот на денов ќе го заврши повлекувањето на своите трупи од Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG