Достапни линкови

Њу Делхи: Милитантната Лашкај е Таиба ја презема одговорноста на нападите во Мумбаи


Милитантната пакистанска група Лашкар е Таиба, за која се смета дека е одговорна за терористичките напади во Мумбаи соопшти дека вооружената борба не е единствениот начин на борба за Кашмир. Не сметаме дека тоа е единствениот начин да ја постигнеме нашата цел, доколку светот ги слушне нашите апели и ја превземе улогата во решавање на прашањата за Кашмир, изјави претставник на оваа организација. Ова е првпат некој од оваа група да се огласи по декемвриските напади во Мумбаи во кои загинаа 180 луѓе.
XS
SM
MD
LG