Достапни линкови

Вашингтон: Ал Каида повеќе нема засолништа на авганистанко-пакистанската граница изјави шефот на ЦИА


Шефот на ЦИА во заминување Мајкл Хајден изрази уверување дека шефовите на Ал Каида веќе немаат безбедни засолништа на авганистанско-пакистанката граница. Тоа, според него, е резултат од силниот притисок на американските и пакистанските сили во тој регион. Хајден сепак, рече дека е разочаран поради тоа што се уште не е уапсен главниот лидер Осама бин Ладен. Избраниот претседател Барак Обама го посочи Леон Панета, поранешниот шеф на кабинетот на претседалот Бил Клинтон за нов прв човек на ЦИА.
XS
SM
MD
LG