Достапни линкови

Берлин: Руско-украинскиот спор околу гасот главна тема на средбата Путин-Меркел


Рускиот премиер Владимр Путин се очекува денеска во Берлин да разговара со германскиот канцелар Ангела Меркел за руско украинскиот спор околу гасот. Меркел вчера изјави дека Русија ризикува да ја загуби довербата како енергетски снабдувач доколку набргу не ја обнови доставата на гас за Европа преку гасоводите во Украина. Денешната средба на Путин во Берлин му претходи на за утре закажаниот негов состанок со украинската премиерка Тимошенко.
XS
SM
MD
LG