Достапни линкови

Газа: Израелските сили продолжуваат со бомбардирањата во Појасот Газа


Израелските сили ги продолжиле бомбардирањата во Појасот Газа, продолжувајки ја офанзивата против милитантите на Хамас. Според палестински болнички извори во Газа, досега загинале над илјада луѓе, половината од нив цивили. Израел соопшти дека 13 израелци загинале, вклучувајки и 10 војници. Во меѓувреме, продолжуваат и дипломатските напори за примирје. Израелски претставник денеска се очекува да се состане со египетските посредници во Каиро, а генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун е во посета на Израел.
XS
SM
MD
LG