Достапни линкови

Брисел: Новата косовска армија ќе биде формирана на 21 јануари


Портпаролот на НАТО Џејмс Апатурај соопшти дека новата косовска армија ќе биде формирана на 21 јануари, односно 11 месеци по прогласувањето независност на Косово. Косовските безбедносни сили ќе ги замени постоечките парамилитантни формации кои се составени претежно од етнички Албанци кои учествуваа се бореа против Србите во војната од 1999година. Новата војска ќе брои 2500 членови и ќе биде тренирана од експерти на НАТО.
XS
SM
MD
LG