Достапни линкови

Рига: Власта и опозицијата се обвинуваат за вчерашните протести во кои се повредени 40 лица


Власта и опозицијата во Летонија меѓусебно се обвинуваат за синоќешните немири во Рига во кои беа повредени најмалку 40 лица. Владата тврди дека е одговорна опозицијата која го организирала проетстот и покрај растечките тензии поради економсклата криза. На протестот имало 10 илјади луѓе и е најголем по независноста од Советскиот Сојуз во 1991 година.
XS
SM
MD
LG