Достапни линкови

Киев: Меѓународните набљудувачи се распоредуваат во Украина


Меѓународните посматарчи се распоредуваат во Украина по договорот што Европската Унија го потпиша со Киев и Москва за мониторинг врз испораката на гасот од Русија преку Украина. Унијата смета дека веке нема причини за одложување на испораката на рускиот гас за Европа. Минатата ноќ Украинскиот премиер Јулија Тимошенко го потпиша протоколот за контрола на транзитот по разговорите со чешкиот премиер Мирек Тополанек кој претходно преговараше и со Москва.
XS
SM
MD
LG