Достапни линкови

Ерусалим: Израел продолжува со офанзивата во Газа


Израел соопшти дека го продолжува дипломатскиот притисок за ставање крај на крај на конфликтот во Газа истовремено додека тенковите и воените авиони ги продолжија нападите и ги затворија предградијата на Газа Сити по предупредувањето дека воената кампања против целите на Хамас ке биде интензивирана. Хамас во меѓувреме ги одбива египетските напори за прекин на огнот, соопштувајки дека нема да преговара за мир во услови на воена кампања. Според болнички извори 6 палестинци загинале, а десетици биле ранети. Според медициснки извори во некои од полнењата имало забранет фосфор што пак Израел го демнтира. Над 850 палестинци и 13 израелци загинаа во досегашните борби а речиси 3500 лица се повредени.
XS
SM
MD
LG