Достапни линкови

Каиро: Израел мора да го прифати договорот за примирје, смета Махмуд Абас


Претседателот на Палестинската власт Махмуд Абаз денеска во Каиро изјави дека Израел мора да го прифати договорот за примирје или одговорноста ке падне врз еврејската држава. Абаз. изрази надеж и дека Хамас ке биде способен да постигне мир за да се стави крај на конфликот во Газа каде веќе трета недела продложува израелската офанзива против милитантите на Хамас. Во Каиро своја делегација испрати и Хамас која инаку ја има Газа под контрола а таму е и германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер. Околу 800 палестинци и 13 израелци загинаа во досегашните борби. Израел пак соопшти дека од 12 часот денеска на три часа ке ја запре офанзивата со цел жителите да набават намирбници за живот.
XS
SM
MD
LG