Достапни линкови

Москва: Чешкиот премиер Мирек Тополанек на средба со Путин за спорот со гас


Чешкиот Премиер Мирек Тополанек во својство на Преседавач со Европската Унија денеска во Москва ке разговаар со рускиот премиер Владимир Путин во обид да го реши спорот меѓу Русија и Украина поради кој е запрена испораката на рускиот гас за Европа. Разговорите на Тополанек вчера во Киев не резултираа со договор за начинот на кој меѓународните посматрачи ке го контролираат траспортот на рускиот гас низ Украина. Москва сака тие да бидат распоредени на влезот и на излезот од Украина а не во Киев. Во меѓувреме илјадници домови во источна Европа и натаму се без греење.
XS
SM
MD
LG