Достапни линкови

Брисел: Русија и Украина покажале решеност за надминување на разликите


Русија и Украина покажаа решеност за да и решат разликите поради кои е запрена испораката на рускиот гас за Европа низ украинска територија, соопшти Европската Унија. Во Брисел како што е познато во тек се разговорите на европските преставници со главните директори на руски Газпром Алексеј Милер и Украински Нафтохаз Олег Дубина. Руската страна соопшти дека испораката ке продолжи веднаш по распоредувањето на меѓународните посмтрачи кои ке го гарантираат протокот на рускио гас за Европа низ Украина.
XS
SM
MD
LG