Достапни линкови

Питрбург: Алкоа затвора 30 илјади работни места


Алкоа, третиот најголем светски производител на алуминиум, со седиште во Соединетите држави, соопшти дека ќе затори тринаесет ипол илјади работни места или тринаесет насто од работната сила што ја има во светот. До ова доаѓа поради тешкотиите со кои се соочи компанијата предизвикани од економската криза. Најголем прозведувач на алуминиум е руски Русал, а по него следува канадски Рио Тинто Алкан.
XS
SM
MD
LG