Достапни линкови

Скопје: Православните христијани го слават Бадник


Православните христијански верници денеска го слават Бадник, ден пред Божиќ. Бадник, во Скопје традиционално се одбележа со собир пред соборниот храм Свети Климент Охридски, каде што беа делени бадникови гранчиња. Според обичаите, вечер семејствата се собираат на заедничка вечера.
XS
SM
MD
LG