Достапни линкови

Газа: Висока делегација на ЕУ во обид за изнаоѓање примирје на Блискиот Исток


Висока делегација на ЕУ предводена од претставникот за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана ја продолжува посетата на Блискиот исток во обид да се постигне примирје во појасот Газа. И францускиот претседател Никола Саркози престојува во регионот, каде што прави напори да издејствува прекин на судирите меѓу Израел и палестинското движење Хамас. Во меѓувреме, израелскиот премиер Ехуд Олмерт отфрли каков било прекин на огнот во појасот Газа без уверување дека целосно ќе биде запрено палестинското ракетирање врз Израел.
XS
SM
MD
LG