Достапни линкови

Никозија: Денеска нова средба меѓу лидерите на кипарските Грци и Турци


Во Никозија денеска ќе биде одржана нова средба меѓу лидерите на кипарските Грци и Турци, Димитрис Христофиас и Мехмет Али Таљат, во рамките на преговарачкиот процес за обединување на поделениот остров започнати минатата година со посредништво на Обединетите Нации. На последната средба се разговараше за надворешно-политичките апсекти додека за денеска е предвидено Христофиас и Таљат да се осврнат на уставните прашања на поделениот Кипар,
XS
SM
MD
LG