Достапни линкови

Багдад: Најмалку 55 загинати во апад а шиитска џамија


Најмалку 38 лица загинале, а околу 55 се ранети во самоубиствениот напад врз една шиитска џамија во северозападен Багдад, соопшти ирачката војска. Експлозијата се случила на контролен пункт пред џамијата во делот од Багдад населен претежно со Шиити. Според полицијата, меѓу жртвите имало и жени и деца, како и ирански верници.
XS
SM
MD
LG