Достапни линкови

Кабул: Командантот на НАТО во јужен Авганистан бара дополнителни трупи


Командантот на силите на НАТО во јужен Авганистан генералот Март де Круиф вчера побара повекето од дооплнителните амрикански војници кои треба да пристигнат следната година да бидат распоредени во неговата област. Соединетите Држави се очекува да испратат 30 000 војници до летото 2009 година. Де Круиф додаде дека е оптимисит оти зголемениот број на странки трупи и подобрениот капациетет на авганситанската нацинална восјка ке придонесат за стабилизрање на регионот.
XS
SM
MD
LG