Достапни линкови

Гана: Денеска се оддржуваат претседателски избори


Во Гана денеска се одржуваат претседателски избори.
Нана Акуфо Адо од владејачката Нова партиотска партија и Џон Алта Милс од опозициониот Нов демократски конгрес се двајцата кандидати. Победникот на изборите ќе го замени досегашниот претседател Џон Куфор чиј втор мандат завршува деновиве.
XS
SM
MD
LG