Достапни линкови

Техеран: Жалба против затворањето на канцеларијата за човекови права


Групата за човекови права предводена од иранската добитничка на Нобеловата награда за литература Ширин Ебади соопшти дека ќе поденесе жалба поради затворањето на нејзината канцеларија во Иран што се случи во минатата недела. Иранската полиција ја затвори канцеларијата во која требаше да се одржи церемонија на одбележување на шеесет годишнината од Декларацијата на Обединетите нации за човекови права.
XS
SM
MD
LG