Достапни линкови

Белград: Апсења за злосторства врз неалбанското население во реонот на Гнилање


Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ потврди дека изутрината почнала акција за апсење на лица обвинети за злосторства против српското и неалбанското население во регионот на Гњилане во 1999 година. Српската полиција во акцијата досега уапсила 11 луѓе во оваа погранична зона со Косово во јужна Србија. Лицата, според српските власти биле дел од таканаречената Гњиланска група која киднапирала 159 луѓе а убиле најмалку 51 од нив.
XS
SM
MD
LG