Достапни линкови

Вашингтон: САД преговараат со Грузија за стратешки договор


Соединетите Држави потврдија дека се преговара за билатерален договор со Грузија за стратегиско партнерство сличен на неодамна потпишаниот со Украина. Целта, според Стејт Депертментот, е да и се помогне на Грузија на безбедносен план и за засилување на демократските и пазарни реформи за продлабочување на грузиската евро-атланска интеграција. Соединетите Држави договор за стратегиско партнерство потпишаа и со Македонија откако земјата не доби покана за НАТО на самитот во Букурешт годинава.
XS
SM
MD
LG