Достапни линкови

Њујорк: Поротата ги прогласи за виновни петмината кои планираа напад врз базата Форт Дикс


Поротота на судот во Њујорк ги прогласи за виновни петтемина осомичени за планирање убиства на американски војници во базата Форт Дикс кај Филаделфија. Обвинетите кои претходно признаа дека подготвувале таков план можат да добијат казна доживотен затвор. Станува збор за тројца албанци, родени во Македонија, еден палестинец и еден јорданец кои подолго време живееле во Соединетите држави. Тие биле упасени во мај лани под сомневање дека, инспирани од Ал Каида, имале намера да водат исламистичка света војна во Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG